18. Septembra 2024.

“Najsofisticiraniji napad do sad”: Kako je Mosad postavio bombe u komunikaciona sredstva Hezbolaha?

Neposredno nakon napada, neimenovani zvaničnik Hezbolaha je rekao da je riječ o “najvećem proboju bezbjednosti” koji se desio militantnoj grupi u skoro godinu dana rata sa Izraelom.

Najmanje devet ljudi je poginulo, a više od 300 povređeno je u drugom talasu eksplozija komunikacionih uređaja širom Libana. U južnom delu Bejruta zabeležene su eksplozije voki-tokija koje je, kako pišu lokalni mediji, Hezbolah nabavio isto kada i pejdžere, pre jedno pet meseci.

Juče su se članovi šiitske militantne grupe Hezbolah našli na udaru do sada nezapamćenog napada kada je  eksplodiralo oko 3.000 pejdžera koje su koristili njihovi pripadnici. 

Napadi u Libanu izazvali su lavinu negativnih reakcija širom Bliskog istoka. 

Neposredno nakon napada, neimenovani zvaničnik Hezbolaha je rekao da je reč o “najvećem proboju bezbednosti” koji se desio militantnoj grupi u skoro godinu dana rata sa Izraelom.

Kako su podmetnute bombe u pejdžere?

Zapadni analitičari su u svojim ocenama napada uglavnom naglašavali visok nivo sofisticiranosti, pre svega zbog činjenice da je više hiljada uređaja detonirano u isto vreme.

Emili Harding, iz Centra za strateške i međunarodne studije, rekla je da, iako su detalji napada još nepoznati, verovatno je da se Izrael infiltrirao u lanac snabdevanja koji Hezbolah koristi za nabavljanje svojih pejdžera, te da su njihovi operativci pronašli način da u njih ubace eksplozivne naprave.

Iako se ni sajber napad ne može otpisati, to je malo verovatno s obzirom na “ekstremno niskotehnološku” prirodu pejdžera, koje članovi Hezbolaha delimično koriste i da bi izbegli digitalni nadzor, rekla je ona za “Vašington post”.

Analitičar Dmitrij Alperovič je za isti list rekao da je ovo “možda najopsežniji napad na lanac snabdevanja u istoriji”, te da je uključivao “zamenu uvezenih uređaja onima koji sadrže eksploziv i njihovo aktiviranje u isto vreme kroz neku vrstu komandnog i kontrolnog kanala”.

Motivi napada manje su jasni. Dok pojedini analitičari tvrde da eksplozije predstavljaju poruku rukovodstvu Hezbolaha, kojom Izrael želi da im pokaže da više nigde nisu bezbedni, američki i bliskoistočni mediji preneli su da su pejdžeri detonirani preventivno.

Pejdžeri su bili deo plana za širi napad

Kako je preneo američki portal “Aksios” pozivajući se na bezbednosne izvore, izraelske obaveštajne službe su prvobitno htele da detoniraju pejdžere kao početni udarac u sveopštem ratu protiv Hezbolaha. Međutim, oni su odlučili da reaguju preventivno kada je jedan član Hezbolaha postao sumnjičav u vezi sa uređajem i planirao je da upozori svoje nadređene, preneo je “Monitor”.

Za Izraelce, to je bio ‘uzmi ili ostavi’ trenutak“, rekao je neimenovani američki izvor za “Aksios”.

Izraelski lideri su navodno razmišljali i o pokretanju otvorenog rata protiv Hezbolaha nakon što su otkrili da članovi te organizacije sumnjaju da su uređaji kompromitovani, kako bi iskoristili faktor iznenađenja, navodi “Monitor”. Još jedna opcija je bila da se stvari da ostave kakve jesu, čak i uz rizik da operacija bude ugrožena, navodi se u izveštaju “Monitora”.

“Njujork tajms” i Rojters juče su preneli da su izraelski agenti došli u posed pejdžera pre nego što su stigli u Liban, iako nije jasno gde se to tačno dogodilo.

“Mosad je unutar uređaja ubacio ploču koja ima eksplozivni materijal i koji prima šifru. To je veoma je teško otkriti, čak i sa bilo kojim uređajem ili skenerom”, rekao je visoki libanski bezbednosni izvor za Rojters.

Izvor je rekao da je 3.000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslata šifrovana poruka. Drugi bezbednosni izvor rekao je Rojtersu da je u uređajima bilo sakriveno i do tri grama eksploziva, kao i da pripadnici Hezbolaha to nisu otkrili “mesecima”.

Tajvansko-mađarska veza

Pripadnici Hezbolaha pejdžere su počeli su da koriste relativno skoro, zato što su verovali da ih pametni telefoni čine ranjivijim na izraelske hakerske napade. Lider te organizacije Hasan Nasrala u februaru je pozvao članove Hezbolaha da upravo iz tog razloga prestanu da koriste pametne telefone.

Visoki libanski bezbednosni izvor rekao je da je ta militantna organizacija naručila 5.000 pejdžera od tajvanske kompanije “Gold Apolo”, a veruje se da su oni stigli u Liban ranije ove godine. Tajvanska kompanija, ali i vlasti te države, distancirali su se od napada, prebacujući krivicu na mađarsku kompaniju BAC.

“Gold Apolo” je saopštio da je uređaje napravila kompanija BAC, čije je sedište u Budimpešti i koja ima licencu da koristi njihov brend, ali je inače nezavisna. Iz tajvanske firme su naglasili i da su “ovlastili BAC da koriste njihov zaštitni znak za prodaju proizvoda u određenim regionima, ali dizajnom i proizvodnjom proizvoda u potpunosti upravlja BAC”.

Osnivač i predsednik tajvanske kompanije Hsu Čing-kunag je rekao da ne zna kako su pejdžeri mogli biti namešteni da eksplodiraju. On je dodao i da je primetio da su doznake iz BAC-a bile “veoma čudne” i rekao da su uplate stizale preko Bliskog istoka.

Tajvansko Ministarstvo za ekonomska pitanja saopštilo je da nema evidenciju o direktnom izvozu uređaja u Liban, kao ni da li su pejdžeri možda modifikovani nakon proizvodnje.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare